#Славне минуле # Світле майбутнє

🇺🇦З ДНЕМ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА!
 
💙💛Іван Мазепа
Політик і дипломат, державник та меценат, реальна людина і створений образ. Це все – Мазепа: різноплановий і благородний, цинічний і хитрий, далекоглядний і дипломатичний. Це також Мазепа. Ми знаємо про нього так багато й одночасно так мало, що можна подивуватися. Однак, саме Іван Мазепа у ХVІІІ, а особливо у «довгому ХІХ» (як зазначав британський історик Ерік Гобсбаум) століттях став символом, своєрідним уособленням та навіть синонімом поняття «Україна», табуйованим у російському політикумі, про котрий не варто було згадувати. А «мазепинець» – вільнодумної непокірної людини, котра здатна зруйнувати будь-які імперські «скрепи».
 
📌Іван Мазепа – це і є справжня Європа та вияв України у світі, посол доброї волі, якого не можна зігнорувати, забути, заплямувати. Також Мазепа – це сміливість і прагнення до волі, таких важливих основ будь-якого українця сьогодення:
А за волю, хоч умріте,
І вольності бороніте.
Нехай вічна буде слава –
Же през шаблю маєм права!
 
✴Мазепа був і для західного світу тією Україною, яку вони знали, уявляли або до якої прагнули доторкнутися. Іван Мазепа і є Україна! Попри те, що як імперські, так і тоталітарні режими полювали на місце його останнього спочинку й врешті-решт румунська диктатура Ніколае Чаушеску навіть спромоглася остаточно зруйнувати місце його вічного прихистку, він для нас живий і реальний. Він паралельно існує у творах видатного французького просвітника Франсуа-Марі Аруе (Вольтера). З легкої руки Андре Костана Дорвіля романтичний образ Мазепи був укорінений у світову літературу. Вважали за честь описати та увіковічити образ Мазепи непересічні літературні мужі: Джордж-Ноел-Ґордон Байрон, який сам став феноменом британської та загальноєвропейської культури, ім’я Франції Віктор Гюґо, Жуль де Рессеґ’є, символ нової Польщі Юліуш Словацький, британський романіст Фред Вішоу, драматург Андреас Май і юний Бертольд Брехт. Надихалися українським державником і маститі музиканти того часу: від угорця Ференца Ліста до італійського композитора Карло Педретті. Конкурували за правильність, точність та вивіреність образу й художники: Теодор Жеріко, Ежен Делакруа, Орас Верне, Луї Буланже, Джон Фредерік Геррінґ, Натаніель Каррієр. Зокрема слово «Мазепа» стало своєрідним знаком якості, популярним мотивом на побутовому рівні: від блискавичного вітрильника або швидкісного локомотива до порцелянових фігурок із зображенням вершника та марки тютюнових виробів. Навіть сценічне ім’я партнера Марлен Дітріх Ганса Альберса у культовому кінофільмі «Блакитний янгол» (1929–1930 рр.) – «Мазепа».
 
❗Мазепа – це і є та справжня Україна, без якого вона вже не може існувати!
 
 
 
Моделі: Fashion centre «Age of Beauty»
Одяг: ТОВ «Леся Українка»
Фото: Олена Немченко
Текст: Владлен Орлов