Досвід Ено

Високий  рівень переробки відходів у Бельгії


У  всьому світі найбільш розвинені країни є найбільшими споживачами товарів широкого вжитку і, таким чином, там утворюється більш всього  відходів. Однак, деяким з них вдається протидіяти цій тенденції. Наприклад, в Європі середня кількість відходів  на 1 мешканця наближується до 500 кг (492 кг у 2018 р.).  Бельгія  має добру репутацію. Вона навіть лідирує серед країн Західної Європи, генеруючи 411 кг відходів на 1 мешканця на рік. Для порівняння у Німеччині, країні з найбільш розвиненою економікою  на континенті, кількість відходів перебільшує 600 кг на 1 мешканця (615 кг).

Бельгія  відрізняється також високим рівнем переробки відходів, тому що їх повторне використання досягає 78%. Завдяки цьому країна займає другу сходинку на європейському подіумі після Словенії.  Ця цифра вочевидь більше, ніж середньоєвропейський показник, який ледь перевищує 50% і дорівнює  57%  за даними 2016 року.

Щоб досягти цих результатів Бельгія створила розвинутий сектор, активний у збиранні та вторинній переробці відходів. Якщо у збиранні побутових відходів центральна роль належить органам влади, комунам і/або міжкомунальним організаціям, то у переробці відходів задіяно багато приватних акторів.  При цьому часто особливий акцент робиться на інноваціях.


Лідер Провінції Ено

Але в глобальних результатах  переробки відходів враховуються не тільки  побутові відходи. У центрі уваги знаходиться утворення всіх відходів. І деякі підприємства з часом набули справжньої майстерності, як, наприклад,  об’єднання Comet, розташоване у  містечку  Обур поблизу міста Монс і у місті Шатле. Спочатку підприємство займалося обробкою і продажем  металобрухту, але потім диверсифікувало свою діяльність і додало переробку відходів з високим ступенем валоризації, яка сумарно по всім матеріалам сягає 98,4%.

Щоб досягти такого рівня об’єднання Cоmet і його філіал Comet Traitements  інвестували значні кошти у розробку нових технологічних процесів.  Це стосується, зокрема, переробки з метою повторного використання  автомобілів, які вийшли з ужитку, що стало  одним  з цільових секторів підприємства. І якщо з металевою частиною не було особливих труднощів, підприємству довелось подвоїти зусилля  і креативність, щоб знайти рішення для обробки неметалевих частин автомобіля, які до цього часу не перероблялись з цією метою. Ця робота виконувалась у рамках проекту  Phoenix підприємства Comet Traitements  за підтримкою Валлонського регіону. Завдяки унікальним технологіям  подушки сидіння з пінопласту, пластикові плівки, резина, дерево і полімери перетворюються на 55% у синтетичне рідке паливо , тобто  альтернативне паливо, яке використовується на самому підприємстві для виробництва тепла і електроенергії.  Зараз установка Phoenix підприємства Comet Traitements  дозволяє переробляти 250 кг сировини на годину, що трансформується у 150 літрів палива. А в проекті об’єднання  Comet створення аналогічної установки, але здатної переробляти 35 000 т відходів на рік.

Завдяки цим інноваціям досягаються рекордні 98% переробки каркасів автомобілів. Цей результат  перевищує поріг у 95%, зафіксований у Європейському  Союзі. Що є великим  досягненням для цього підприємства, на якому працює близько 300 осіб і де значним пакетом акцій традиційно  володіє сім’я GROSJEAN, засновниця об’єднання.


Пластмаси  в об’єктиві Валлонії

І хоча  Бельгія має добру репутацію у сфері переробки відходів, залишається одне проблемне місто: пластмаси. Це тому, що на сьогоднішній день не існує сектору, активному у утилізації пластмаси.  Але незабаром ця ситуація залишиться у минулому, тому що у травні 2019 року Валлонський уряд прийняв рішення виділити бюджет у розмірі 60 мільонів євро на створення промислового сектору з переробки пластмаси для якого передбачено 6 установок здатних переробляти 156 000 тонн відходів  на рік. А це 259 нових робочих місць на півдні країни.

Джерело: економічний журнал Провінції Ено B2Hainaut, номер 50
Переклад з французької мови Осінньої С.